Efma ve Capgemini tarafından hazırlanan Dünya FinTech Raporu 2021 yayımlandı. Rapor FinTech ekosisteminin trendlerini ve stratejik değişimlerini değerlendiriyor.

Rapora göre, FinTech’lerin tüketiciler arasında artan popülaritesine ve kârlara yakınlığına yanıt olarak geleneksel bankalar belirli müşteri segmentlerine hitap etmek için yalnızca dijital varlıklar yaratıyor.

FinTech’lerin yarısından fazlası (%51), pandemi karantinaları sırasında personel alımı, işe alım ve veri depolama ile ilgili maliyetlerin artması nedeniyle sermaye rezervlerinin etkilenmesini bekliyor. Ancak değişken ortama rağmen sektör, art arda dört yıllık düşüşün ardından 2020’nin 4. çeyreğinde yıllık bazda %11 anlaşma faaliyeti büyümesi gördü.

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız raporda öne çıkan başlıkları şöyle özetliyor:

  • Raporda yıkıcı yenilikçilik (disruption) ve popülerleşmeden sonra fintech’ler için yeni evrenin karlılık olacağı vurgulandı.
  • Pandemi döneminde zayıf yönleri ortaya çıksa da fintech’lerin ayakta kalmayı başardığına da dikkat çekilmiş.
  • Yatırım sayısında ise erken aşama yatırımların payının azaldığı gözleniyor. Bu veriyi, mega yatırım turları ile fintech’ler adından söz ettirmeye devam etse de erken aşama fintech’lerin yatırım bulmasının eskisi kadar kolay olmadığı şeklinde yorumlamak mümkün.
  • İlk aşamada tek bir ürünle/hizmetle başarılı olan oyuncuların, yatırım toplamaya devam etmek için hizmetlerini çeşitlendirdiği belirtiliyor. Başarılı örnekler olarak ise mevduat, birikim hesaplarının yanı sıra kripto para alıp satma ve aracılık gibi hizmetleri vermeye başlayan Revolut ile kişisel finans yönetimi çözümü olarak başlayan ve varlık yönetimi, kredi, mevduat hesabı hizmetleri sunan MoneyLion verilmiş.
  • Raporda, fintech’lerin kar etmeye başladığı ve kar eden oyuncu sayısının artmasının beklendiği vurgulanıyor.

Dünya FinTech Raporu 2021’in tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Capgemini’den “Dünya FinTech Raporu 2020”