Apple, Affirm iştiraki olan PayBright ile birlikte Kanada’da şimdi al, sonra öde (BNPL) hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Finansal hizmetler alanındaki faaliyetlerini güçlendirmek isteyen Apple, yeni hizmeti ilk olarak Kanada’daki fiziksel ve online mağazalarda sunmayı planlıyor. Bloomberg’in haberine göre Apple’ın perakande mağaza çalışanları bu gelişmeyle ilgili bilgilendirildi.

Yeni BNPL hizmetiyle birlikte müşteriler iPhone, iPad ve Mac’lerin fiyatını 12 ile 24 aya kadar yayarak ödemelerini gerçekleştirebilecekler. Apple’ın çalışanlarına söylediğine göre ödemeler sınırlı bir süre için faizsiz olacak.

Apple’ın Kanada’daki personeline gönderdiği bilgilendirmede yer alan ifadeler şöyle: “Apple’ı ziyaret eden bazı müşteriler şimdi satın almak ve daha sonra ödemek istiyor. Artık en sevdikleri Apple ürünleri için zaman içinde ödeme yapmalarını sağlayan yeni bir seçeneğe sahipler.” Yapılan bilgilendirmede yeni programın 11 Ağustos’ta başlayacağı da bildiriliyor.

Apple’ın BNPL açılımı

Aslında Apple geçtiğimiz yıldan bu yana Goldman Sachs ile birlikte Apple Card aracılığıyla Apple ürünleri için BNPL benzeri bir hizmet sunuyor, ancak Apple Card henüz uluslararası mevcut bir kart değil.

Apple yeni hizmetini, geçtiğimiz yıl Affirm tarafından 260 milyon dolara satın alınan Kanada merkezli şimdi al sonra öde hizmeti PayBright ile birlikte sunacak. Apple’a göre Kanada açılımı şirketin BNPL planını genişletmek için atılan bir adım daha. Geçtiğimiz haftalarda teknoloji devinin Goldman Sachs ile birlikte “Apple Pay Later” ismi verilen benzer bir BNPL hizmeti üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.

BNPL alanı son 2 yıldır hızla büyüyor. Pandeminin ödemeler alanında yarattığı rüzgarı da arkasına alan sektör FinTech’lerin yanı sıra BigTech’lerin de radarına girmiş durumda. Piyasadaki son gelişme olarak Square, Afterpay ile 29 milyar dolarlık satın alma anlaşmasına gitmişti.

Apple, BNPL hizmeti için Goldman Sachs ile ortaklığa gidiyor

KaynakBloomberg