Almanya merkezli dijital banka N26, Avrupa’daki varlığına daha fazla odaklanmak için ABD operasyonlarını durduruyor.

Yeni nesil banka ilk olarak Temmuz 2019’da ABD’de faaliyete geçmiş ve 500.000 müşteri toplamıştı.

Firma yetkilileri, Avrupa operasyonlarına yeniden odaklanmanın, önümüzdeki yıl yatırım ürünlerini de dahil olmak üzere yeni dikeylere geçmeyi kolaylaştıracağını söylüyor.

Yapılan açıklamada kullanılan ifadeler şöyle: “N26, dijital bankacılığı benimsemenin emekleme döneminde olmaya devam ettiği Avrupa’daki temel iş operasyonlarını güçlendirmenin yanı sıra, artan müşteri talebine yanıt olarak Doğu Avrupa’daki ek pazarlara genişlemeyi de değerlendiriyor.

Geçtiğimiz ay N26, dijital bankanın değerlemesini 9 milyar doların üzerine çıkartan 900 milyon dolarlık bir yatırım turunu tamamlamıştı. Ancak hızlı büyümenin bir bedeli oldu ve banka Alman düzenleyici makamların artan incelemesiyle karşı karşıya kaldı. Şirketin Alman düzenleyici BaFin ile yaptığı anlaşma, kara para aklamayla mücadele yükümlülüklerini yerine getirmek için dahili uyumluluk kontrollerini iyileştirmeye çalışırken 4,5 milyon € para cezasına ve yeni müşteri kayıtlarına geçici bir üst sınır getirilmesine de yol açtı.

ABD’den çekilme kararı, bankanın Brexit ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle Birleşik Krallık pazarından çekilmesinden iki yıl sonra ve Birleşik Krallık merkezli rakibi Monzo’nun ABD’de kendi bankacılık lisansını alma planlarından vazgeçme kararının birkaç hafta sonra geldi.

N26’da sular durulmuyor

KaynakFinextra