“Dijital Bankaların Geleceği” (The Future of Neobanking) raporu, her yıl yaklaşık 50 dijital bankanın dünya çapında faaliyete başladığı, ancak dijital bankaların sadece %5’nin karlı olduğu tespiti ile dikkat çekti.

Simon-Kucher & Partners firması tarafından hazırlanan “Dijital Bankaların Geleceği” (The Future of Neobanking) raporunda Dünya üzerinde 400’e yakın Dijital Bankanın bulunduğu, bu bankaların yaklaşık 1 milyar müşteri hesabına sahip olduğu belirtilmiştir.

2021 yılsonu itibarıyla dijital bankaların değerinin 300 milyar ABD Doları olduğu, bu değerlemeye en büyük katkıyı sağlayan bankaların ise Nubank, Revolut ve Chime olduğu görülmüştür.

Raporun en önemli çıktısı ise; her yıl yaklaşık 50 dijital bankanın dünya çapında faaliyete başladığı, ancak dijital bankaların sadece %5’nin karlı olduğu, çoğu bankada müşterilerin hesaplarını açtıktan sonra hesaplarına aktiflik kazandırmadığıdır.
Bu durumun nedenleri raporda aşağıdaki gibi özetlenmiştir;

⏺ Lack of geographic focus
Ana coğrafyada başarıyı tam sağlamadan, başka yerlere hızla açılmak
⏺ Lack of innovation post-MVP
Tek bir ürün ile ilerlemek, ürünün gelişimi için yeni trendlere ayak uyduramamak
⏺ Focus on scale, not profitability
Kara değil hacme odaklanmak
⏺ Absence of monetization strategies
Para kazanma stratejisini geri plana atarak çok iyi kullanıcı deneyimine odaklanmak
⏺ Underestimating complexity
Sektörün dinamiklerini hafife almak, karmaşıklığını tam anlayamamak

Karlılığın artırılması için önerilen ürünler ise;

▶Buy Now Pay Later / Embedded Financing (Şimdi Al Sonra Öde / Gömülü Finans)
▶Digital and Hybrid Investments (Dijital ve Hibrit Yatırımlar)
▶Crypto Currencies (Kripto Varlıklar)
▶Digital Mortgages (Dijital Konut Kredileri)

Dijital Banka kurmanın kolay ancak kar etmenin zor olduğu sonucu çıkan raporun orjinal halini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.