2013 yılında kurulan ve 2017’de tam bankacılık lisansı alan Nubank, “İlham Veren FinTech’ler” köşemizin yeni konuğu oluyor. Başarılı FinTech’i tüm ayrıntıları ile mercek altına alıyoruz…

Sektörün en eski dijital bankaları arasında yer alan Nubank, 2013 yılında Cristina Junqueira (aşağıda), David Vélez ve Edward Wible tarafından Brezilya-São Paulo’da kuruldu.

Kullanıcılarına yatırımlar, bireysel krediler, hayat sigortası, dijital kredi kartları, ödeme seçenekleri ve uluslararası para transferi konularında servisler sunan Nubank üzerinden ilk işlem 1 Nisan 2014’te yapıldı.

Başta Brezilya olmak üzere Kolombiya ve Meksika’da 40 milyonu aşkın müşterisiyle şu anda dünyanın en önemli dijital bankalarından biri durumundaki Nubank’ı aynı zamanda Latin Amerika’nın en büyük finansal teknoloji şirketi şeklinde tanımlamak mümkün.

Bu arada “Nu” Portekizce’de “çıplak” anlamına geliyor.

Brezilya pazarına başarılı bir giriş yaptı

Nubank, ilk ürünü olan ve internet üzerinden başvurduğunuzda iki gün içerisinde adresinize gönderileceği belirtilen kredi kartı ile “kredi kartı faiz oranlarının” yılda %400’e kadar çıktığı dönemde Brezilya pazarına çok iddialı ve başarılı bir giriş yaptı. Kullanıcı ve bütçe dostu çizgisiyle dikkat çekti.

Kredi kartı ekstresi taksitlerinizi ön ödemeniz halinde size indirim de sağlayan ücretsiz, mor metal tasarımlı ve çok havalı kredi kartları sayesinde oldukça popüler olan Nubank, iki yıl içerisinde bir milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Kişisel ve hatta işletme hesabı açmanın son derece kolay olduğu platform, aynı zamanda tüm bankalar ve finans kurumları arasında para transferlerini ücretsiz olarak sunuyor…

Nubank’ın müşterilerine getirdiği önemli artılar şöyle:

Artılar

 • Neredeyse hiçbir işlemde ücret yok
 • Ücretsiz kredi kartı
 • Ücretsiz iş ve kişisel hesaplar
 • Anında para transferi

Ücretler

 • Aylık ücret yok
 • Yıllık ödeme ücreti yok
 • Ücretsiz anında para transferi
 • Latin Amerika ülkeleri ile kıyaslandığında ATM’den para çekme başına düşük bir ücret (6,50 R$-yaklaşık 18 TL)

Kimler Nubank hesabı açabiliyor?

Brezilya’da Nubank hesabı açmak için Brezilya’da ikamet etmeniz, Receira Federal Brasileira’da düzenli CPF statüsüne sahip olmanız ve 18 yaşından büyük olmanız gerekli. Nubank ayrıca Meksika ve Kolombiya’da da mevcut.

Nubank hesabı nasıl açılıyor?

Nubank web sitesini ziyaret ederek ya da App Store veya Google Play’den mobil uygulamasını indirerek dakikalar içinde Nubank hesabı açmak mümkün. Hesap açarken kredi kontrolü yapılmadığı kaydediliyor.

Nubank işletme hesabı açmak için web sitesi ya da mobil uygulama üzerinde “Ayarlar” sekmesine girip, “Conta PJ”yi seçiyorsunuz. İşletme hesabının yalnızca mülk sahibi, bireysel girişimci ve serbest meslek sahibi olan mevcut Nubank müşterileri için geçerli olduğunu belirtelim.

Kişisel hesap özellikleri

 • Ücretsiz
 • Faiz getirisi
 • Otomatik ödeme
 • Kolay fatura ödeme
 • Ücretsiz banka kartı
 • Ücretsiz ve sınırsız para transferi

NuConta olarak da bilinen Nubank kişisel hesabı, aynı zamanda bir çek ve tasarruf hesabı. Tüm mevduatlarınız size Bankalararası Mevduat Oranının yüzde 100’ü oranında günlük faiz kazandırıyor. Faiz oranı, hesapta ne kadar uzun süre bırakırsanız o kadar yüksek.

İş hesabı özellikleri

 • Küçük işletme sahiplerine açık
 • Mevcut bir Nubank müşterisi olma şartı
 • Yıllık ödeme veya aylık ücret yok
 • Herhangi bir bankaya ücretsiz ve sınırsız transfer
 • Faturaları ve vergileri de kapsayan geniş ödeme seçenekleri

Nubank’ın işletme hesabı, yalnızca işletme sahibi veya serbest çalışan mevcut Nubank müşterilerine açık olan yeni bir özelliktir.
Bir hesap açmayı ve kişisel işlemleri ticari işlemlerden ayırmayı kolaylaştırır. Her şeyi tek bir uygulamadan şeffaflıkla ve evrak işi olmadan yaparsınız.

Banka kartı: Nubank, üç kart seçeneği sunuyor. İlki başvuru yaparak ücretsiz olarak alabileceğiniz banka kartı. Bir banka kartı ile, yalnızca hesabınızdaki kadar harcama yapabilirsiniz.

Kredi kartı: Üzerinde yalnızca isminizin yazdığı kredi kartı, dikey tasarımıyla şık ve mor renkte. Geri kalan kart bilgilerine yalnızca Nubank uygulaması üzerinden erişilebiliyor.

Mobil uygulama: Çoğu dijital bankada olduğu gibi, Nubank ile olan bankacılık işlemlerinin neredeyse tamamını, uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullanımı kolay ve iyi tasarlanmış olan Nubank uygulaması ile hareket halindeyken tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek mümkün.

Anında ödemeler: Nubank’ta anında ödemelere Pix adı veriliyor. Pix ile farklı banka ve finans kuruluşları arasında en hızlı ve en pratik para transferlerini ücretsiz yapabilirsiniz. Transferler neredeyse anında gerçekleşiyor, para göndermek veya almak için tek ihtiyacınız olan bir Pix anahtarı. Banka bilgilerinize ihtiyaç duymuyorsunuz.

Öte yandan Brezilya merkezli dijital banka Nubank, verdiği hizmetlere e-ticareti de eklemek için geçtiğimiz aylarda bir dizi perakendeciyle iş birliği yapmıştı. Konuya ilişkin ayrıntıları buraya tıklayarak/dokunarak okuyabilirsiniz.

Çok önemli global yatırımcıları var

Nubank şu ana dek 12 yatırım turundan 2,3 milyar dolardan fazla para topladı. Son olarak Haziran 2021’de 750 milyon dolar finansman elde etti. Geçen yılın en çok yatırım alan 15 FinTech şirketinden biri.

Berkshire Hathaway, Sequoia Capital, Sands Capital Ventures, MSA Capital, Tencent gibi önemli piyasa oyuncularının yer aldığı 24 yatırımcısı var.

Tam bankacılık lisansını 2017 yılında alan bankanın yönetim kurulunda tanıdık bir isim var: The Coca-Cola Company’de Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olarak ödev yapmış olan, Türk asıllı ABD’li iş insanı Muhtar Kent (üstte).

Nubank, bu yıl içinde ABD’de halk arz planları ve şu an için 30 milyar dolar civarında olan değerlemesi ile dünyanın en önemli dijital bankalarından biri olma yolunda ilerliyor.

Daha fazla “İlham Veren Fintech” için buraya tıklayabilir/dokunabilirsiniz.

İlham Veren Fintech’ler için takipte kalınız…