Ekosistem projeleri için Almanya merkezli bir hızlandırıcı olan Deep Ecosystems, Avrupa’nın kıtadaki en popüler 50 girişim ​​​​merkezini sıralayan Startup ​​​​Isı Haritası Raporu’nun 7. sürümünü yayınladı.

Sıralama, yerel girişim ​​ortamları hakkındaki duygularını anlamak için Avrupa’da eşit olarak dağılmış 24.000’den fazla önceden seçilmiş kurucunun katıldığı bir ankete dayanıyor. Sonuçlar, bölgedeki her bir Avrupa teknoloji merkezinin ayrıntılı bir görünümünü veren ve yatırımlar, uluslararasılaşma kalıpları ve kurucu duyguları hakkında bilgiler içeren bir raporda derlendi.

Bu yıl da Berlin ve Londra, Avrupalı ​​kurucular tarafından kıtada startup kurmak için en iyi şehirler olarak seçildi ve listenin tepesine yerleşti. Bu iki konum artık iş dostu regülasyonları, finansmana kolay erişimleri ve dinamik girişim ​​ekosistemleri ile tanınıyor. Ayrıca Avrupa’nın en iyi 5 FinTech merkezi arasında da yer alıyorlar.

Berlin

Kurucuların oylarının yüzde 37’sini alan Berlin, ankete göre Avrupa’daki her üç kurucudan fazlasının şirketlerini Almanya’nın başkentinde kurmayı hayal ettiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Ankete katılanlar, şehrin gelişen girişim ​​​​topluluğunu, akademik kurumların güçlü destek ağını, büyük şirketleri, yenilikçi toplulukları ve artan sermaye kullanılabilirliğini vurguluyor.

Berlin, kurucuları bir startup kurmak için Avrupa’da tercih ettikleri yer olmasının yanı sıra, Deep Ecosystems tarafından Avrupa’nın en iyi beş FinTech ekosisteminden biri olarak da nitelendiriliyor. Berlin girişim ​​​​haritası, şehirdeki 900’den fazla FinTech şirketi olduğunu gösteriyor. Bunların arasında 9,25 milyar dolar değerinde bir dijital banka olan unicorn N26, 5,36 milyar dolar değerinde bir neobroker olan Trade Republic ve 4,5 milyar dolar değerindeki bir insurtech girişimi olan Wefox yer alıyor.

Londra

Berlin’den sonra Londra, Deep Ecosystems tarafından yapılan ankete katılan kurucuların %33’ü tarafından bir teknoloji şirketi kurmayı hayal edebilecekleri ikinci yer olarak sıralamadaki yerini aldı. Ankete katılanlar benzer şekilde Londra’nın iş dostu regülasyonlarına, finansmana kolay erişimine ve endüstri ağlarına dikkat çekti.

Berlin gibi Londra’da Avrupa’nın en iyi 5 ekosisteminden biri olarak tanınıyor. City of London Corporation, Findexable ve Mambu’dan alınan veriler, Londra’nın şehir merkezinde 1230 FinTech şirketine ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Bu da İngiltere’deki FinTech şirketlerinin neredeyse yarısının (2500’den fazla) başkentte bulunduğu anlamına geliyor.

CB Insights’ın verileri şehirdeki 36 teknoloji unicorn’unun 24’ünün FinTech şirketi olduğunu vurgulayarak Londra’nın FinTech alanındaki dominantlığını gösteriyor.

FinTech, Londra’daki teknoloji yatırımlarına öncülük ediyor

KaynakFinTechNews