FinTech İstanbul Kurucu Ortağı ve sektörün önde gelen ismi Dr. Soner Canko, global ölçekte saygın medya platformu PYMNTS.com’un sorularını, katıldığı videolu röportajda yanıtladı.

Dr. Soner Canko, PYMNTS ile yaptığı röportajda ekosisteme dair dikkat çekici tespitlerde bulundu. Türkiye’nin nakitten uzaklaşması ve FinTech ekosisteminde kaydedilen büyüme ile pandemi arasındaki korelasyona vurgu yapan Dr. Canko, temassız ödeme kullanımına yönelik artışın da altını çizdi. Temassız ödeme kullanımının pandeminin başlamasından sonraki 15 aylık sürede, önceki 15 yıldaki kadar arttığını kaydeden Dr. Canko, nakitsiz topluma geçişin sadece kartlarla sağlanmadığı, uluslararası para transferleri ve dijital cüzdanların da Türkiye’nin ödeme sisteminin modernizasyonunda etkili olduğunu ifade etti.

PYMNTS ile yaptığı röportajda Dr. Canko, “Türk tüketiciler artık nakit paraya dokunmak ve nakit ödeme yapmak istemiyor” diyerek şöyle devam etti: “Herkes banka veya kredi kartı ödemelerini tercih ederken, dijital cüzdanlar ve diğer teknolojiler de bu eğilimi destekliyor…”

Benzer bir dijital dönüşüm modelinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde görülebileceğini de işaret eden Dr. Canko, Çin ve Hindistan‘ın yanı sıra Türkiye’nin de teknoloji firmalarının vatandaşların verilerini nasıl işlediğini düzenleyen katı kurallardan bazılarına sahip olduğunu sözlerine ekledi. Konuyla ilgili regülatif bir örnek ile şirketlerin mali kayıtları ülke dışında saklayamadığına belirten Dr. Canko, bunun sonucu olarak Türkiye’de Apple Pay ve Google Wallet dahil olmak üzere en iyi bilinen mobil cüzdanlardan bazılarının mevcut olmadığını hatırlattı.

Öte yandan Dr. Canko, Türk PayTech ekosisteminde yerel ödeme sağlayıcılarının uluslararası oyuncuların yokluğu nedeniyle büyüme açısından daha fazla alana sahip olduğunu söyledi. Ek olarak dijital ödeme çözümlerinin yaygınlaşmasının tüketicilerin kafasını karıştırma riski taşıdığı konusunda uyarıda bulundu…

Röportajın devamında yakın zamanda İskandinav bölgesinin en büyük mobil cüzdanlarından ikisi olan Vipps ve Mobile Pay’in AB Komisyonu tarafından onaylanan birleşmesi örneğini aktaran Canko, benzer konsolidasyonların diğer pazarlarda da büyüyen bir trend haline gelmesini beklediğini söyledi. Ancak marka konsolidasyonu ile kurumsal tekel arasında bir ayrım yaparak, “Tek bir oyuncuyu kastetmiyorum, dijital cüzdanlar açısından tek bir markanın her pazar için gerekli olduğunu kastediyorum” dedi…

Dr. Canko’nun PYMNTS Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi yönetici editörü Oheneba Ama Nti Osei ile gerçekleştirdiği röportajın tamamını haberin devamında izleyebilirsiniz (İngilizce dilindedir).