Web3, dijital çağ için token’laştırılmış parayı dönüştürebilir mi?

“Web 3.0, sınır ötesi ödemelerin çalışma şeklini değiştirerek paranın daha sorunsuz bir şekilde transfer edilmesini sağlayabilir.” Bu dikkat çekici açıklama, Currencycloud’un Singapur Fintech Derneği ile birlikte düzenlediği bir panel tartışmasından alınma. Panele katılan M-DAQ, 2C2P, Cumberland Lab ve Currencycloud ödemeler alanında Web 3.0 teknolojisini tartıştı. İşte detaylar…

En dikkat çeken tartışma alanlarından biri, blockchain ödemelerinin geleceği etrafındaydı. Currencycloud, tokenlaştırılmış ve itibari para olmak üzere iki tür para olduğunu belirtiyor. Şirket, web 3.0’ın dijital çağ için token’laştırılmış parayı dönüştüreceğine inanıyor: “Blockchain teknolojisi ile parayla ilgili tüm bilgiler akıllı bir sözleşme ile kilitlenir ve bu, tüm tarafların mutabakata vardığının kanıtını gösterir. Eşler arası bir sisteme uygulandığında, eşler arasındaki doğrulama katmanını teknik olarak kaldırabilir, böylece aracıların komisyon alması ortadan kaldırabilir.

Panelden çıkarılacak bir diğer çıkarım ise blockchain’in P2P’den daha fazla kullanıma sahip olduğuydu. Örneğin, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile kullanılabilir. Currencycloud, merkez bankalarının geleneksel finansal sistemlerini elden geçirmeleri gerekmeden de para birimi üzerinde bir düzeyde kontrol sağlayabilecekleri belirtiyor. CBDC izlenebilirdir, verimlidir ve diğer tasarruf sağlayan işlevlerle birleştirilebilir. Ayrıca merkez bankaları bu tür bir para biriminin şeffaflığını maliyetini ve hızını kontrol altında tutabilir.

Bununla birlikte Currencycloud yayımladığı yazıda, CBDC‘lerin bazı merkez bankaları için ideal olmasına rağmen, tüketicilerin para hareketinin mekaniğiyle ilgilenmediğini ve ne kadar hızlı, kolay ve ucuza para gönderebileceklerini daha çok önemsediğini söylüyor. Sonuç olarak, köklü ödeme altyapısına sahip merkez bankaları kendilerini CBDC’lerle sınırlamıyor…

Web 3.0, paranın sınırlar arasında sorunsuz bir şekilde hareket ettiği bir gelecek sunuyor. Bunun tek bir rotada mı yoksa farklı rotalarda mı devam edeceği henüz belli değil. Mevcut bir sorunu çözmek veya belirli bir amacı yerine getirmek için geliştirilen her yeni seçenekle birlikte Web 3.0, sınır ötesi ödemede uzun süredir devam eden zorlukların sona ereceği bir durumu temsil edecek.

KaynakFinTech Global