Haziran ayında Money20/20, Point Zero Forum gibi son fiziksel konferansların yapılması ile Almanya teknoloji ekosistemi yaz tatili moduna girmeye başlasa da gündem yoğundu.

Her ay yeni bölümünü paylaştığım bu serinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Intel, haziran ayında Almanya Magdeburg’da bir üretim tesisi kuracağını ve bu tesise 30 milyar avro civarında yatırım yapacağını ilan etti. Almanya’nın mevcut yabancı yatırım kotasına aşan bu yatırımla Çin-Amerika-Avrupa eksenindeki çip savaşlarında Almanya öne geçmiş gibi görünüyor.

Ayrıca, Türkiye’den Almanya’ya yaşanan yoğun göç talebini daha da artırması beklenen bir gelişme daha yaşandı. Almanya’ya AB dışından nitelikli iş gücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısına göre turist vizesiyle Almanya’ya gelen ve istenilen kriterleri karşılayan nitelikli işçiler Almanya’da kalabilecek. Ayrıca, Almanya’da oturum izni için aranan nitelikli işçilerden istenilen asgari gelirin düşürülmesi planlanıyor. Bu düzenlemelerin onaylanması halinde Almanya’ya göç başvurularının ilk aşamasının kolaylaşması beklense de piyasadaki ortalama maaşların düşerek iş piyasası rekabetinin artması da muhtemel.

Almanya’da bu ay raporlanan diğer gelişmeler ise şu şekilde:

  • Berlin’deki yer üstü metro hatlarının (S-bahn) işleyişinde yapay zekâ kullanımına geçilerek gecikmelerin önlenmesi planlanıyor.
  • Almanya, temmuz ayından itibaren sağlıkta elektronik reçete sistemine geçiyor.

Teknoloji ve Finans Ekosistemi

-Almanya’dan yüksek katılım gören Money2020 sona erdi.

-Almanya’da yaygın olarak kullanılan Girocard’ların Maestro fonksiyonlu kartları temmuz ayından itibaren basılmayacak ve böylece bu kartlar yavaş yavaş yürürlükten kaldırılacak.

– Ekonomideki dalgalanmalara paralel olarak “Şimdi al sonra öde” şirketlerine alternatif, Savestrike gibi “Şimdi birikim yap, sonra al” şirketleri Almanya’da faaliyet göstermeye başladı. FinTech Bling de aynı dönemlerde birikim hizmetleri sunmaya başladığını medya kaynakları ile paylaştı.

-Deutsche Bank, kripto varlık saklama lisansına başvurdu.

-Berlin merkezli Banxware, Money20/20’de Hollanda pazarına açıldığını ilan etti.

-KOBİ neobankası Qonto, Banxware ile kredi ürünleri kapsamında iş ortaklığına giriştiğini ilan etti.

-Alman girişimci Hakan Koç BetterRoaming isimli eSIM şirketinin faaliyete geçişini ilan ederek özellikle Türkiye’ye sık seyahat eden göçmenlerin sanal SIM kartı uygulaması ile ekonomik veri kullanımından faydalanabileceklerini belirtti.

– Deutsche Bank, gelecek dönemlerde Almanya’daki bireysel bankacılık bölümünden 17 bin kişiyi çıkarmayı planlıyor.

-Vergi iadesi süreçlerine destek hizmeti sunan LegalTech Taxfix 120 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

-Mastercard Avrupa Fintech Forumu 13 Haziran’da Berlin’de gerçekleşti. Etkinlikte Start-up WiseGuys’dan Günce Önür de konuşmacı olarak yer aldı.

Hukuk ve Regülasyonlar

-Almanya’da kurumsal muhbir (Whistleblower) yasası Temmuz’da yürürlüğe giriyor. Bu yasa ile kurumsal uygunsuzlukları bildiren çalışanların koruması artırılacak.

-AB, bankaların dayanaklığını artırmayı amaçlayan Basel III reformlarının uygulanması konusunda anlaşmaya vardı.

-Bankacılıkta kripto varlık alanında faaliyet gösteren bankaların sermaye yükümlülüklerine ilişkin AB yasa tasarısı onaylandı.

-Avrupa Komisyonu dijital avro’nun nakit ödemeleri yerinden eden bir düzenleme olmadığını ve sadece alternatif bir yol sunacağını açıkladı.

BaFin Gelişmeleri

-Finance Forward’ın kaynaklarına göre BaFin, kripto borsası Binance’in Almanya başvurusunu reddetti. Lisansı olmamasına rağmen Almanya’nın en büyük borsalarından biri olan Binance’in BaFin’in kararından sonra lisans stratejisini değiştireceği düşünülüyor.

-BaFin, Hamburg merkezli BaaS Varengold Bank’ın uyum standartlarını karşılamadığı gerekçesi ile bankanın ödeme hizmetlerine sınır getirdi. Sınırlandırma sonrasında Varengold bir yeniden yapılandırmaya girdiği bilgisi medya kuruluşlarınca paylaşıldı.

– Donner & Reuschel AG kurumsal organizasyonunda eksiklikler olduğu ve kredi faaliyetlerinin bankacılık mevzuatına uymadığı gerekçesi ile uyarı aldı.

Yatırım Turları

  • Frankfurt merkezlI Cashlink Series A turunda 7M avro yatırım aldı.
  • Emre Talay’ın kurucuları arasında olduğu Berlin merkezli ödeme şirketi Payrails 14M avro yatırım aldı.
  • Berlin’li Fintech Nao çekirdek turunda 1,6M avroo yatırım aldı.
  • BNPL alanında faaliyet gösteren Berlin’li Tilta 4M avro yatırım aldı.
Görsel: Payrails

Alman ekosistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve pazara hazırlanmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Elif Kocaoğlu Ulbrich
Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ş. Elif Kocaoğlu Ulbrich, Galatasaray Üniversitesi’nden Özel Hukuk ve WHU – Otto Beisheim School of Management’tan İşletme Yüksek Lisans derecelerine sahiptir ve ilaveten Jean Monnet, Joachim Herz Stiftung bursiyeridir. İstanbul ve Ankara’da muhtelif uluslararası hukuk bürolarında altı seneden fazla avukat olarak çalıştıktan sonra, Denizbank A.Ş. ile başlayan bankacılık ve finans kariyerine 2013 itibariyle Hamburg ve daha sonra Berlin’deki FinTech startuplarında (FinLeap, Cringle, Lendico) iş geliştirme, proje yönetimi, FinTech regülasyon ve lobi faaliyetleri alanlarında uzmanlaşarak devam etmiştir. FINTECH Circle ve Wiley iş birliğiyle 2020’de yayımlanması planlanan The PAYTECH Book, The AI Book ve The LegalTech Book kitaplarında eş yazar olan Kocaoğlu Ulbrich, kurucusu olduğu Berlin merkezli Contextual Solutions aracılığıyla 2019'dan beri danışmanlık, eğitim ve yayım hizmetleri sunmaktadır.