Her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini aktarıyoruz. İşte FinTech İstanbul editörleri tarafından derlenen haftanın önemli gelişmeleri…

Beşiktaş JK ve United Payment arasındaki iş birliği, Türkiye’de haftanın dikkat çeken gelişmesiydi… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), kısa süre önce 3 ödeme hizmetleri şirketinin faaliyet izni kapsamını genişletmişti, geçtiğimiz hafta da Moneyout Eletronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’ye faaliyet izni verdi.

ABD merkezli FinTech şirketi Ramp, 300 milyon dolar yatırım aldı. JPMorgan’ın C6 Bank’teki hisse oranını yüzde 46’ya yükseltmesinin yanı sıra bir başka Brezilyalı girişim Nomad de 61 milyon dolar yatırım aldı.
ABD merkezli yapay zeka odaklı FinTech girişimi Hugging Face’in D Serisi finansman turunda 235 milyon dolar yatırım alması ise son dönemin önemli gelişmeleri arasındaydı.

Daha önce ‘İlham Veren FinTech’ler” köşemize de konuk ettiğimiz Klarna, yapay zeka alanındaki öncü adımlarına bir yenisini ekleyerek ChatGPT Enterprise’ı kurum içinde kullanıma sundu.

İlginizi çekecek başka haberler de var…

Güzel bir hafta diliyoruz.
İyi okumalar.

Beşiktaş JK ve United Payment’tan dev iş birliği

120 yıllık tarihiyle Avrupa’nın en köklü kulüplerinden Beşiktaş JK ile kadınların teknoloji, iş dünyası ve spor başta olmak üzere, hayatın her alanında daha fazla yer edinmesi adına çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin ilk e-para şirketlerinden United Payment, Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın isim ve forma göğüs sponsorluğu konusunda önemli bir iş birliği anlaşması imzaladı.

2023-2024 sezonunda Beşiktaş United Payment Kadın Futbol Takımı ismi ile anılacak siyah-beyazlı takımın oyuncuları, sahada United Payment logosunun yer aldığı formayla mücadele edecek.

TCMB, Moneyout’a faaliyet izni verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Moneyout Eletronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’ye elektronik para kuruluşu olarak faaliyet göstermesine izin vermesine dair kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, Moneyout Eletronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ, verilen izin kapsamında ödeme hizmetleri ile elektronik para ihracı hizmetleri sunacak.

Bu kapsamda şirket, elektronik para kuruluşu olarak faaliyet gösterecek.

Ramp 300 milyon dolar yatırım aldı

ABD merkezli FinTech şirketi Ramp, 300 milyon dolar yatırım aldı. Thrive Capital ve Sands Capital liderliğindeki yatırım turunda General Catalyst, Founders Fund ve şirketin önceki yatırımcıları da yer aldı. Şirketin aldığı yatırımı ürün geliştirme ve ekibini büyütme odağında kullanacağı bildirildi.

Ramp, en son 2022’nin Mart ayında 750 milyon dolar yatırım almıştı. Ek bilgi olarak FinTech’in kuruluşundan bu yana ulaştığı toplam yatırım miktarının 1,7 milyar dolar olduğunu belirtelim.

Klarna kurum içinde ChatGPT Enterprise kullanan ilk FinTech oldu

BNPL odağındaki FinTech şirketi Klarna, ChatGPT Enterprise ile yapay zekanın dikkate değer gücünü ‘şimdilik’ 2 bin 500 Klarna çalışanının kullanımına sunduğunu açıkladı. Hedef 5 bin olarak bildirildi.
Open AI’ın ChatGPT Enterprise ürününün çalışanlara güçlendirilmiş siber güvenlik, daha yüksek hız ve gelişmiş veri analizi yetenekleri getireceği kaydedildi…

IBM, Amazon, Google ve Intel’den Hugging Face’e yatırım

ABD merkezli yapay zeka odaklı FinTech girişimi Hugging Face, D Serisi finansman turunda 235 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turunun katılımcıları arasında her biri alanında en üst seviyede iddialı birçok teknoloji şirketi vardı.

IBM, Amazon, Google, Qualcomm Ventures ve Intel, New York merkezli girişimin değerlemesinin 4,5 milyar dolara yükseldiği devasa yatırımın içinde yer aldı.

Uzmanlara göre söz konusu finansman, Hugging Face’in önde gelen açık kaynak ve açık bilim yapay zeka platformu konumunu daha da güçlendirmesine güçlü katkılar sağlayacak…

Brezilyalı FinTech girişimi Nomad’a 61 milyon dolar yatırım

Ağustos ayının son haftası Brezilyalı FinTech’lere yaradı. JPMorgan’ın C6 Bank’teki hisse oranını yüzde 46’ya yükseltmesinin yanı sıra bir başka Brezilyalı Nomad, 61 milyon dolarlık yatırım aldı. Tiger Global Management liderliğindeki B serisi yatırım turunun diğer katılımcıları Monashees, Spark Capital, Propel, Globo Ventures ve Abstract oldu.

Swift, başarılı blok zinciri deneyleri ile tokenizasyonun potansiyelini kanıtladı

Swift, altyapısının tokenize edilmiş değerin birden fazla genel ve özel blok zinciri arasında sorunsuzca aktarılmasını kolaylaştırabileceğini gösteren, yeni bir dizi deneyin sonuçlarına dair açıklama yaptı. Bulgular, tokenize edilmiş varlık piyasalarının büyümesini yavaşlatan önemli sürtünmeleri ortadan kaldırma ve olgunlaştıkça global olarak ölçeklenmelerini sağlama olanaklarına işaret ediyor.

Daha fazla detay için buraya tıklayınız.

Klarna kurum içinde ChatGPT Enterprise kullanan ilk FinTech oldu

BNPL odağındaki FinTech şirketi Klarna, ChatGPT Enterprise ile yapay zekanın dikkate değer gücünü ‘şimdilik’ 2 bin 500 Klarna çalışanının kullanımına sunduğunu açıkladı. Hedef 5 bin olarak bildirildi. Open AI’ın ChatGPT Enterprise ürününün çalışanlara güçlendirilmiş siber güvenlik, daha yüksek hız ve gelişmiş veri analizi yetenekleri getireceği kaydedildi.

JPMorgan, Brezilyalı FinTech C6 Bank’teki hisse oranını yüzde 46’ya yükseltti

Finans devi JPMorgan Chase & Co, Brezilya’nın önde gelen dijital bankası C6 Bank‘teki hisse oranını yüzde 40’tan 46’ya çıkardı. Reuters’ın haberine göre söz konusu stratejik hamle her iki banka tarafından yayınlanan ortak bir bildiriyle duyuruldu. Anlaşmanın mali detayları ise açıklanmadı.

Brezilya’da dijital bankacılık alanında öncü olan C6, müşteri tabanını etkileyici bir şekilde genişletti. 2021 ortalarında 8 milyon olan rakam, halihazırda 25 milyona kadar ulaştı. Büyümenin ateşleyicisi ise şüphesiz otomobil kredileri dahil olmak üzere bir dizi yeni finansal ürünün kullanıma sunulmasıydı. Verilere derinlemesine bakıldığında C6’nın kredi portföyü, JPMorgan’ın 2021’deki ilk yatırımından bu yana 9,5 milyar realden 40 milyar reale (8,2 milyar dolara) yükseldi.

60’tan fazla konuşmacının yer aldığı CBDC Conference, 12-14 Eylül’de İstanbul’da!

12-14 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan ve FinTech İstanbul’un medya sponsorları arasında yer aldığı CBDC Conference, CBDC alanındaki lider bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Bu kapsamdaki etkinlikte dünyanın dört bir yanından 60’tan fazla konuşmacı CBDC’yi farklı perspektiflerden inceleyecekler.

Dünyanın dört bir yanından 23 merkez bankasını temsil eden CBDC alanındaki düşünce liderleri, BIS, üniversiteler ve teknoloji sağlayıcıları CBDC Conference’ta görüşlerini paylaşacaklar…
Daha fazla detay için buraya tıklayınız.