31 Ağustos – 6 Eylül 2016 FinTech Ekosistemindeki Önemli Başlıklar

576x432_bkm_fintechEylül ayı ile birlikte FinTech Istanbul tarafından düzenlenen FinTech 101 Eğitim Programı için yeni dönem geldi. 26 Eylül’de başlayacak olan eğitimler 6 hafta sürecek. Her biri kendi alanında uzmanlar tarafından verilecek olan FinTech 101 eğitim programında FinTech ekosistemi ile alakalı A’dan Z’ye tüm konular detayları ile katılımcılara aktarılacak. FinTech ekosistemindeki fırsatları kaçırmak istemeyen herkesin mutlaka katılmasını tavsiye ediyoruz.

Paypal-ExpansionGeçtiğimiz hafta, PayPal’in geçen aylarda Visa ile yaptığına benzer bir anlaşmayı MasterCard ile tekrarlaması gündemin en önemli haberini teşkil etti.

Tüm hafta boyunca ard arda Blockchain (Blok zinciri) ile alakalı haberler gündemi meşgul etti; Önce Visa’nın blok zinciri altyapısındaki çözümleri test etmek için gönüllü bankalar aradığını öğrendik. Sonrasında tam blok zinciri teknolojisi müzik endüstrisinde devrim yapabilir şeklinde bir yorumu paylaşmıştık ki akabinde sadece müzik endüstrisine özel yeni bir kripto para birimi olan Kashcoin duyuruldu.

Amerika’dan gelen bir diğer haber ise sigortacılık devi MetLife’ın Blokchain Konsorsiyumu R3’e katıldığını bizlere duyurdu.

huawei-logo1Çinli teknoloji devleri geçtiğimiz hafta üst üste mobil ödeme alanına girdiklerini duyurdular. Önce bir süredir sinyallerini aldığımız Xiaomi Mi Pay platformunu duyurdu. Sonrasında ise Huawei UnionPay ile bir anlaşma yaparak kendi mobil ödeme servisini tanıttı.

Bir diğer gelişme ise Birleşik Krallık cephesinden geldi ve tarihte ilk kez temassız ödemelerin sayısı çek ile yapılan ödemeleri geçti.

Mobil dünyadaki gelişmelere paralel olarak Çin’den ses kullanarak internete bağlanabilen kart teknolojisi bizleri şaşırtmayı başardı.

hong_kong

FinTech ekosistminde geri kalmak istemeyen Hong Kong farklı bir uygulama ile FinTech teknolojilerinin geliştirme süresini hızlandırmayı hedeflediğini bizlere duyurdu.

Bir diğer haber ise Ortadoğu’da Dubai’den geldi; Dubai’de açılan Bitcoin borsasına ilgi bölgdeki potansiyeli bizlere gösterdi.

Siyasi ve politik gelişmeler ise Meksika açısından Birtcoin’in parlak bir geleceği olabilir yorumunu bizlere yaptırdı.

Kısa süre önce açılışını yaptığımız FinTech ekosistemine özel FinTech Istanbul Facebook Grubumuza katılmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

FinTech, RegTech ve InsurTech ekosistemi ile alakalı gündemi FinTech Istanbul Bloğundan takip edebilirsiniz.

Ayrıca FinTech İstanbul’u Web Sitemiz üzerinden veya @FinTechIstanbul Twitter Hesabımızdan takip edebilirsiniz.