Facebook’un ayrım yapmaksızın tüm kripto para reklamlarını engellemesi oldukça ses getirmişti. Çin’de de durum çok farklı değil.

Eylül ayında Çin Merkez Bankası’nın kripto para madenciliği ve yine kripto paralarla yapılan ICO yatırımlarına engel olması uzun süre gündemde kalmıştı. Birkaç gün öncesindeyse Facebook, ayrım gözetmeksizin tüm kripto para ve ICO reklamlarını yayınlamayacağını açıklamıştı. Facebook yöneticileri her ne kadar, “zamanla geliştirdiğimiz yeni politikalar ile sınırlı bir şekilde bazı reklamlara izin verebilir” diyerek açık kapı bıraksa da Çin’de ve bu konuda Çin’i takip eden diğer ülkelerde geri döndürülemez bir süreçten söz etmek mümkün.

Çin’deki bu yasaklar ise resmen duyurulmasa da reklamlara da yansımış durumda. South China Morning Post’un haberine göre ülkede kripto para ile ilgili reklamlar artık görülmüyor. Çin’in en büyük arama motoru Baidu’da “Bitcoin”, “cryptocurrency” ve “ICO” terimlerine ait aramalar sonuçsuz kalırken, ülkenin yerel Twitter’ı denilebilecek Weibo’da da ilgili reklamlarla karşılaşmak mümkün değil. Baidu konuyla ilgili yöneltilen sorulara haberin hazırlandığı süreçte bir yanıt vermemiş. Weibo ise kripto para reklamlarına izin vermediğini belirtmiş.

Facebook, Bitcoin, kripto para ve ICO reklamlarını yasakladı

Facebook, WeChat, Weibo, Line ve Telegram… Saflar netleşiyor

Ancak her ülkede aynı durumun yaşanmadığını da belirtmek gerekiyor. Tokyo merkezli, dünya genelinde 200 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan anlık mesajlaşma uygulaması Line, kripto para kullanımını yaygınlaştıracak bazı hizmetleri devreye almayı planladığını açıklamıştı. Bu hizmetler arasında Blockchain tabanlı bir token servisi ile kullanıcılara sigorta poliçesi satmak da bulunuyor.

Bir diğer yaygın iletişim platformu olan Telegram ise tarihin en büyük ICO yatırımlarından biri için gün sayıyor. Mart ayında yapılacağı duyurulan ICO ile 2 milyar dolar toplamayı hedefleyen Telegram’la ilgili yayınladığımız analizi bu linkte bulabilirsiniz.