Apple, iPhone telefonları ödeme terminallerine dönüştüren Kanada merkezli bir girişimi 100 milyon dolar bedelle satın aldı. 

Bloomberg’de yer alan bir habere göre, Apple tarafından satın alınan Mobeewave isimli girişim telefonların dijital para transferleri ve ödeme almak için kullanılmasını mümkün kılıyor.

İsmini açıklamayan bir kaynağın verdiği doğrulanmamış bilgiye göre Apple Kanada merkezli girişimi satın almak ​​için yaklaşık 100 milyon dolar ödedi. Mobeewave’in düzinelerce çalışanı var ve verilen bilgilere göre Apple, Montreal dışında çalışmaya devam eden ekibi korumaya devam edecek.

Bloomberg’in sorularına ise Apple sözcüsü, “Apple zaman zaman daha küçük teknoloji şirketleri satın alıyor ve genellikle amacımızı veya planlarımızı tartışmıyoruz” ifadeleriyle cevap vererek detayları paylaşmadı.

Apple, Apple Pay servisini 2014 yılında iPhone’a ekledi ve kullanıcıların perakende mağazalarda tek bir dokunuşla fiziksel ürünler için ödeme yapmalarını sağladı. Şirket geçen yıl kendi kredi kartı olan Apple Card‘ı piyasaya sürdü. Mobeewave’in geliştirdiği teknolojiyi Apple ürünlerine entegre etmek, iPhone kullanan herkesin ek donanım olmadan ödeme kabul etmesine izin verebilir.

Bu adımın, Apple’ı akıllı telefonlar ve tabletler için önde gelen ödeme donanım ve yazılım sağlayıcısı Square ile doğrudan rekabete girmesi olarak yorumlanabilir.

Apple, iPhone telefonları ödeme terminaline dönüştürüyor

Avrupa Komisyonu Apple Pay için antitröst soruşturması başlattı