İsveç merkezli FinTech unicorn’u Klarna, Reuters’ın haberine göre 10 milyar dolar değerleme üzerinden yeni bir yatırım almaya hazırlanıyor.

Şimdi al, sonra öde” çözümleriyle bilinen Klarna, geçtiğimiz yıl topladığı yatırımlar sonrası 5,5 milyar dolara ulaşan değerlemesini ikiye katlayacak. Şirket 5,5 milyar dolarlık değerlemeyle bir başka dijital banka Revolut ile beraber Avrupa’nın en değerli FinTech şirketlerinden biri konumundaydı.

Pandemi döneminde birçok geleneksel finans kurumu ve yeni nesil bankalar sıkıntı yaşarken Klarna bu küresel salgına karşı dirençli olduğunu kanıtladı. Karantina sonrası çevrimiçi alışverişlerin artmasından yararlanan FinTech, müşterilerine uygun ödeme yöntemleri sunarak tabanını genişletti.

Reuters’ın haberine göre şirket, önümüzdeki günlerde Klarna’nın ABD’deki çalışmalarını güçlendirecek yeni yatırımlarını açıklayacak.

Geçtiğimiz yıl aldığı 460 milyon dolarlık yatırım sonrasında Klarna, ABD’ye yönelik çabalarını hızlandırmıştı. Bu çabaların karşılığı olarak şirket 2019’un Aralık ayında uygulamasının ABD’de 2 milyon indirme sayısını aştığını açıklamıştı.

Klarna için 2019 yılı, şirketin kurulduğu 2005 yılından bu yana ilk kez zarar açıkladığı yıl olmuştu. Şirket geçtiğimiz yıl 93 milyon dolar zarar açıklasa da pandemide gösterdikleri çaba ve müşteri tabanının büyümesi yatırımcılar için olumlu sinyaller veriyor.

Reuters’ın kaynaklarına göre 85 milyon müşteriye ve 235.000 iş ortağına sahip olan Klarna’nın 500 milyon doların üzerinde bir yatırım alması bekleniyor. Bu yatırımlar sonucunda şirketin değerlemesi neredeyse ikiye katlanabilir. Ayrıca Reuters, bu yatırımın Klarna’nın halka arzından önceki son yatırım turu olabileceğini de iddia ediyor. Konuyla ilgili olarak henüz Klarna’dan resmi bir açıklama gelmese de önümüzdeki günlerde yatırımın açıklanması bekleniyor.

Ant Financial, Klarna’nın azınlık hissesini satın alıyor

KaynakReuters