Blank screen smart phone mockup, template with clipping path. Colorful wooden stacking toy, puzzle, toy blocks. Pastel colored geometric wooden shapes flat lay on yellow and white background. (Blank screen smart phone mockup, template with clipping pa

Tek mobil arayüz üzerinden çeşitli finansal hizmetler sağlayan süper uygulamalara dair bir içgörü…

Dijital bankacılık teknolojideki gelişmeler ile geçtiğimiz yıl birçok yenilikle tanıştı. Revolut, Nubank ve N26 gibi fintech alanındaki unicorn’lar ile dijital bankacılık uygulamaları yükselişine devam etti.

Bu şirketler, tek bir mobil arayüz üzerinden çeşitli finansal hizmetler sağlayan Super app’ler (süper uygulamalar) olarak finansal hizmetlerin geliştirilmesinde ön saflarda yer alıyorlar. Bu uygulamalar, eksiksiz bir deneyim sunmak için gerekli tüm işlevlerle bir finansal ekosistem oluşturan fintech’teki en büyük zorluklardan birini çözüyor. Bu aynı zamanda, kullanıcının telefonunda bulunan diğer finansal uygulamalarla rekabet eden bir ürün yaratmak anlamına da geliyor. Tüketicilerin tüm finansal hizmetleri için güvendiği tek uygulama olmak, şirketin birden fazla bireysel pazar üzerinde tam kontrol sahibi olmasına ve bir tüketiciden çeşitli gelir akışları elde etmesine olanak tanıyor.

Bu denklemin çalışması için kritik bileşen, kullanıcıların organik olarak tekrar tekrar dönmek istedikleri bir uygulama geliştirmektir. Bu, bir müşterinin tüm finansal ihtiyaçlarını karşılamayı, çok çeşitli işlevlerde rakipleriyle benzersiz bir şekilde alakalı hale gelecek kadar geniş bir operasyon yelpazesi sunmayı gerektirir. Bu, bir süper uygulamaya, Revolut gibi en yeni eksiksiz uygulamaları pazarın zirvesine taşıyan bir rekabet avantajı sağlar.

Süper uygulamalar başka bir uygulamaya gerek kalmadan kullanıcıların bir dizi günlük finansal görevi tamamlamalarına izin vererek tüketicilere gerçek kolaylık sunuyor ve müşterinin günlük alışkanlığının parçası haline geliyor.

Süper uygulamalar, tipik olarak aşağıdaki bağlantılı finansal hizmetlerin birçoğunu sunuyor:

  • Bankacılık, ödemeler ve krediler, tasarruflar, yatırım, ticaret, kripto para birimleri, para gönderme ve talep etme gibi diğer finansal hizmetler.
  • Ev, otomobil, sağlık ve kimlik hırsızlığı için sigorta ürünleri gibi bankacılığın ötesindeki finansal ürünler.
  • Konsiyerj hizmeti, bilet rezervasyonu, otel ve restoran rezervasyonu ve sadakat programları gibi yaşam tarzı ve seyahat avantajları.
  • Kimlik, kayıtlar, vergiler, para cezası ödeme vb. gibi devlet ve idari hizmetler.

Geleneksel bankaları ve yeni nesil bankaları nasıl etkileyecek?

Süper uygulamalar, yeni nesil bankalara ve geleneksel bankalara ciddi anlamda sorun yaratıyor. Geçmişte, finans dünyasının bu oyuncuları kendi aralarında pazar payı için rekabet halindeydiler, ancak süper uygulamaların ortaya çıkması ve elde ettiği pazar payı ile mücadele etmek için bir araya gelmek zorunda kaldılar.

Süper uygulamalar, bir tüketicinin sosyal hayatı, perakende ve finansal alanda aldığı hizmetler arasındaki çizgileri bulanıklaştırmaya başlıyor ve şirketler için, ürettikleri değerli veriler kapsamında giderek daha fazla önem arz ediyor. Çok çeşitli işlevlerden elde edilen bu veriler, tüketici davranışlarına ilişkin değerli bilgiler ve içgörü sunuyor ve bu müşterileri daha iyi hedeflemek için ürün ve hizmetlerde olası değişiklikler sağlıyor.

Süper uygulamalara olan bağımlılığın artmasıyla birlikte, bu uygulamaların tüketiciye daha sorunsuz, daha kişiselleştirilmiş hizmetler ve ürünler sunarken demografiklerini daha iyi anlamalarına ve satın alma kalıplarını ve davranışlarını tahmin etmelerine olanak tanıyan daha fazla veri üretiliyor. Bu arada, yeni nesil ve geleneksel bankalar müşteri verilerini ve müşteri pazar payını kaybediyor, bu da hizmetler ve ürünler hakkında bilinçli kararlar vermek için daha az veriye yol açarak tüketici beklentilerinin başarısız olmasına neden oluyor.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. 2011-2014 yılları arasında NewTech dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ShiftDelete.Net ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmeni olan Verdi, aynı zamanda Bankalararası Kart Merkezi, MediaMarkt gibi öncü kuruluşlara yönelik medya konseptleri geliştiriyor.