Alman FinTech ekosisteminde Ekim ayında öne çıkan gelişmelere beraber göz atalım…

Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları ekim ayında Almanya’nın farklı yerlerinde renkli görüntülere yol açtı. 100. Yıl için İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Berlin’de konuk edildiği Berlin Büyükelçiliği tarafından organize edilen iki bin kişilik etkinlik büyük takdir topladı.

Sn. Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in Cumhuriyetin 100. Yıl Kutlamaları Açılış Konuşması

Öte yandan Orta Doğu’daki gerginliğin arttığı ekim ayında yoğun bir Arap ve Yahudi nüfusuna sahip Almanya ikiye bölünmüş durumda. Bir yandan Arap göçmenlerin çoğunlukta olduğu Neukölln, Kreuzberg gibi mahallelerde Filistin’e destek için yapılan protestolar polis çatışmalarına dönüşerek devam ederken bir yandan Hamas saldırılarını kınayan afişler şehir merkezinde her yerde görülmeye başladı. Brandenburger Tor’da birer hafta arayla yapılan İsrail’e ve Filistin’e destek eylemlerine binlerce kişi katıldı. Bazı Almanlar ve yabancılar Almanya’nın görünürde tarafsız ancak pratikte İsrail’e daha çok yaklaşan tutumunu İkinci Dünya Savaşı’ndaki korkunç uygulamalardan kaynaklanan “tarihi bir suçluluk duygusu” ile açıklıyor. Bu tutumu protesto eden Almanlar da sokağa dökülürken Filistin’i destekleyen Arap kökenli göçmenlerin bazılarının antisemitizm eğilimi göstermesi sebebiyle de tarafsızlığı koruma gitgide zorlaşıyor.

Bu arada Almanya nitelikli göç sürecini kolaylaştırmak için çalışmalara devam ederken yerel seçimlerde sağ partilerin güç kazanması ve bazı aşırı sağ ağırlıklı bölgelerde göçmen karşıtı eylemler yapılması da önümüzdeki dönemlerdeki yaşanacak sosyo-ekonomik gelişmelerin toplumdaki (olumlu ya da olumsuz kırılmalar) açısından kritik olduğu sinyallerini veriyor. Bu sebeple Almanya pazarına ilk kez giriş yapacak teknoloji şirketlerinin markalarının marka ve pozisyonlaşma çalışması yapmaları çok önemli.

Ekim ayındaki diğer gelişmeler ise şu şekilde:

 • Bowling Milli Takımımı 23-29 Ekim 2023 tarihlerinde Berlin’de düzenlenen “Avrupa Şampiyonlar Şampiyonası”na katılmak üzere Berlin’e geldi.
 • İstatistiklere göre 2023’te AB’deki dördüncü en yüksek elektrik fiyatları Almanya’da kaydedildi.
 • Almanya insan kaçakçılığını önlemek adına İsviçre, Polonya ve Çekya ile Almanya arasındaki sınırların kontrolünü artırmayı planlıyor.
 • Tahta kurusu salgınına dair korku Paris’ten sonra Berlin’e sıçradı.
 • Mercedes-Benz’in kârı üçüncü çeyrekte, teslimat sorunları ve sertleşen rekabet dolayısıyla durgun seyreden piyasa koşulları nedeniyle azaldı (Pareto).

Teknoloji ve Finans Ekosistemindeki Gelişmeler

Orta Doğu’daki gerilim günlük hayatı yavaş yavaş ele geçirmeye başlarken bu gerilimin finans ekosistemine beklenmeyen bir yansıması oldu. Haberlere göre Federal Finans Bakanlığı, Almanya’da mülteciler tarafından yapılan nakit para transferlerinin Orta Doğu’daki terör faaliyetlerinin finansmanı için kullanıldığından endişe ediyor ve bu sebeple mültecilere yapılan maddi yardımların nakit dışı bir formata dönüştürülmesi ya da mültecilerin nakit transfer imkanlarının kısıtlanması gündemde.

Almanya’da geçen ay raporlanan diğer gelişmeler ise şu şekilde:

 • Deutsche Bank, İngiltere’nin butik yatırım bankası Numis’i devralma işlemini tamamladı.
 • Allianz, İtalyan pazar payını güçlendirmek için Tua Assicurazioni’nin 280 milyon Euro’luk satın alımını tamamladı.
 • Insurtech Wefox sigorta işletmesini kapatıyor.
 • Deutsche Bank’ın kârı üçünce çeyrekte %8 azaldı.
 • Berlin merkezli ClimateTech şirketi Kestrix’in kurucusu’nun Almanya’nın yabancı girişimciler için girişimcilik ve taşınma süreçlerini kolaylaştırmadığına dair açıklamalar yaptığı mektup Sifted’de yayımlandı.
 • Alman yatırımcılar Heilbronn’u Avrupa’nın yapay zeka hub’ına dönüştürmek için çalışmalara başladılar.
 • Seamless ekibinin ilk Avrupa denemesi olan Seamless Europe 18-19 Ekim tarihlerinde Türkiye’den yoğun bir katılımla Berlin’de gerçekleşti.

 • BaFin’in kısıtlamaları sebebiyle zor günler geçiren N26’nın aylık yeni müşteri sınırlaması 50.000’den 60.000’e çıkarıldı. N26 yönetimi bu gelişmeyi pozitif şekilde yorumluyor.
 • Gömülü bankacılık sağlayıcısı Dock Financial, Paydora Finance’i satın aldı.
 • Yatırım altyapısı sağlayıcısı Upvest, aralarında Bessemer Venture Partners, Earlybird Venture Capital, HV Capital, Partech, Notion Capital, BlackRock, ABN AMRO Ventures ve 10X Capital’in de bulunduğu yatırımcılardan 30 milyon avro topladı.
 • Avrupa Merkez Bankası 18 Ekim Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, 1 Kasım’da merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için iki yıllık bir hazırlık aşaması başlatacağını duyurdu.
 • Berlin merkezli B2B şimdi al, sonra öde girişimi Mondu, İngiliz Financial Conduct Authority’ye (FCA) kaydolarak İngiltere pazarına açıldı.
 • Merkez bankası verilerine göre 2022’de Almanya’daki remittance işlemleri kapsamındaki alıcı ülkeler arasında ilk sırada Türkiye bulunmakta.

Alman ekosistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve pazara hazırlanmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Elif Kocaoğlu Ulbrich
Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ş. Elif Kocaoğlu Ulbrich, Galatasaray Üniversitesi’nden Özel Hukuk ve WHU – Otto Beisheim School of Management’tan İşletme Yüksek Lisans derecelerine sahiptir ve ilaveten Jean Monnet, Joachim Herz Stiftung bursiyeridir. İstanbul ve Ankara’da muhtelif uluslararası hukuk bürolarında altı seneden fazla avukat olarak çalıştıktan sonra, Denizbank A.Ş. ile başlayan bankacılık ve finans kariyerine 2013 itibariyle Hamburg ve daha sonra Berlin’deki FinTech startuplarında (FinLeap, Cringle, Lendico) iş geliştirme, proje yönetimi, FinTech regülasyon ve lobi faaliyetleri alanlarında uzmanlaşarak devam etmiştir. FINTECH Circle ve Wiley iş birliğiyle 2020’de yayımlanması planlanan The PAYTECH Book, The AI Book ve The LegalTech Book kitaplarında eş yazar olan Kocaoğlu Ulbrich, kurucusu olduğu Berlin merkezli Contextual Solutions aracılığıyla 2019'dan beri danışmanlık, eğitim ve yayım hizmetleri sunmaktadır.