FinTech dünyasının liderleri, sektörün bugünü ve yarınına ilişkin en merak edilen soruları Future of FinTech etkinliğinde usta gazetecilere yanıtladı.

Future of FinTech 2018 konferansı CB Insights ev sahipliğinde New York’ta gerçekleşti. Etkinliğe ilişkin detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Haziran ayı ortasında gerçekleşen etkinliğin panel ve sunumları YouTube kanalında yerini aldı.

Kabbage KOBİ finansmanına nasıl başladı?

FinTech’in en büyük alt başlıklarından birini oluşturan KOBİ finansmanına öncülük eden Kabbage, Future of FinTech etkinliğinin en ilgi çekici hikayelerinden birine sahipti. Fast Company’den Eric Schurenberg’in sorularına yanıt veren Kabbage Kurucu Ortağı ve Başkanı Kathryn Petrelia, “Şirketinizi bir unicorn’a dönüştüren ‘KOBİ’lere hızlı nakit sağlama’ fikri nasıl ortaya çıktı?” sorusuna sürpriz bir yanıt verdi.

Kabbage’ın çıkışının, eBay’in API’sini üçüncü parti şirketlere açmasına dayandığını ifade eden Petrelia, “İlk müşterilerimiz, eBay’de iş yapan ve hızlı nakit ihtiyacı bulunan KOBİ’lerdi. Başvuru yapan firmaya ait gerçek zamanlı veriyi elde etmek, başvuru ve onay sürelerini muazzam biçimde kısalttı. Böylece bugün bile firmalar 7-8 dakikada tüm başvuru sürecini tamamlayıp, ihtiyaç duyduğu nakit krediye erişebiliyor.”

Credit Karma veriyi nasıl kullanıyor?

Tamamen finansal veriyi herkes için erişilebilir kılma üzerine bir iş modeli bulunan Credit Karma’nın milyar dolar değerlemeye ulaşarak bir unicorn’a dönüşmesi FinTech’in yükselişe geçtiği 2015 yılı için muazzam bir olaydı. Ancak kişisel veriye erişim ve bu veriye dayalı bir gelir modelinin, Facebook ve Cambridge Analytica skandalı sonrası tüm bildiklerini gözden geçirmesi gerekiyor mu?

CNBC’den Jon Fortt’un sorularına yanıt veren Credit Karma Kurucusu ve CEO’su Kenneth Lin, bu konuya şöyle açıklık getirdi: “İşin aslı, bu olay bizim veriye yaklaşımımızı pek değiştirmedi. ‘Reddit testi’ adını verdiğimiz ve kendi içimizde uyguladığımız bir test var: Tüm politikamız ana sayfamızda herkesçe görülebilir ve anlaşılabilir bir şekilde yer almak zorunda. Biz, işimizi bu testi her defasında geçebilecek şekilde yapılandırıyoruz.”

Robinhood nasıl para kazanıyor?

Hisse alım satımını tek bir mobil uygulama basitliğine indirgeyerek, varlık yönetimine yeni bir soluk getiren Robinhood CEO’su Vlad Tenev de Future of FinTech etkinliğinin merakla beklenen isimlerinden biriydi. Yakın dönemde girilen kripto alım satım işi ve alınan 363 milyon dolarlık yatırımın ardından, Fortune’dan Jen Wieczner’in ilk sorusu Tenev için beklenmedikti.

1971’den bu yana bankacılık ve broker hizmeti veren Charles Schwab CEO’sunun yakın zamanda verdiği bir röportajdan alıntı yapan Wieczner, “Hiçkimse bir hissenin alım satımını bedavaya yapamaz. Sizden komisyon almıyorlarsa, mutlaka başka bir yolla gelir elde ediyor olmalılar. Ayrıca eğer bir Apple hissesi alıyorsanız, işlem kalitesi ve güvenlik sizin için önemli olmayabilir. Ama bin hisse aldığınızda buna önem verirsiniz.” sözlerini sordu.

Dünyada çok az kişinin yüzbinlerce dolarlık hisse alım satımı yaptığını vurgulayan Robinhood CEO’su, “Bizim hedefimiz hiçbir zaman bu kitle olmadı. Robinhood’un birlikte anıldığı kitle her zaman ana akım tüketiciler oldu. Bu kitlenin yatırım gücünü iki ya da üç basamaklı işlemlerden ibaret. Bu seviyedeyken alınan 4.95’lik komisyon oldukça yüksek kalıyor.” şeklinde iş modelini savundu.

Future of FinTech 2018 etkinliğine ait tüm videolara CB Insights YouTube kanalından erişebilirsiniz.