Unicorn’lar, FinTech’in geleceğini Future of FinTech 2018’de anlattı

9 Temmuz 2018
223 Görüntüleme

FinTech dünyasının liderleri, sektörün bugünü ve yarınına ilişkin en merak edilen soruları Future of FinTech etkinliğinde usta gazetecilere yanıtladı.

Future of FinTech 2018 konferansı CB Insights ev sahipliğinde New York’ta gerçekleşti. Etkinliğe ilişkin detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Haziran ayı ortasında gerçekleşen etkinliğin panel ve sunumları YouTube kanalında yerini aldı.

Kabbage KOBİ finansmanına nasıl başladı?

FinTech’in en büyük alt başlıklarından birini oluşturan KOBİ finansmanına öncülük eden Kabbage, Future of FinTech etkinliğinin en ilgi çekici hikayelerinden birine sahipti. Fast Company’den Eric Schurenberg’in sorularına yanıt veren Kabbage Kurucu Ortağı ve Başkanı Kathryn Petrelia, “Şirketinizi bir unicorn’a dönüştüren ‘KOBİ’lere hızlı nakit sağlama’ fikri nasıl ortaya çıktı?” sorusuna sürpriz bir yanıt verdi.

Kabbage’ın çıkışının, eBay’in API’sini üçüncü parti şirketlere açmasına dayandığını ifade eden Petrelia, “İlk müşterilerimiz, eBay’de iş yapan ve hızlı nakit ihtiyacı bulunan KOBİ’lerdi. Başvuru yapan firmaya ait gerçek zamanlı veriyi elde etmek, başvuru ve onay sürelerini muazzam biçimde kısalttı. Böylece bugün bile firmalar 7-8 dakikada tüm başvuru sürecini tamamlayıp, ihtiyaç duyduğu nakit krediye erişebiliyor.”

Credit Karma veriyi nasıl kullanıyor?

Tamamen finansal veriyi herkes için erişilebilir kılma üzerine bir iş modeli bulunan Credit Karma’nın milyar dolar değerlemeye ulaşarak bir unicorn’a dönüşmesi FinTech’in yükselişe geçtiği 2015 yılı için muazzam bir olaydı. Ancak kişisel veriye erişim ve bu veriye dayalı bir gelir modelinin, Facebook ve Cambridge Analytica skandalı sonrası tüm bildiklerini gözden geçirmesi gerekiyor mu?

CNBC’den Jon Fortt’un sorularına yanıt veren Credit Karma Kurucusu ve CEO’su Kenneth Lin, bu konuya şöyle açıklık getirdi: “İşin aslı, bu olay bizim veriye yaklaşımımızı pek değiştirmedi. ‘Reddit testi’ adını verdiğimiz ve kendi içimizde uyguladığımız bir test var: Tüm politikamız ana sayfamızda herkesçe görülebilir ve anlaşılabilir bir şekilde yer almak zorunda. Biz, işimizi bu testi her defasında geçebilecek şekilde yapılandırıyoruz.”

Robinhood nasıl para kazanıyor?

Hisse alım satımını tek bir mobil uygulama basitliğine indirgeyerek, varlık yönetimine yeni bir soluk getiren Robinhood CEO’su Vlad Tenev de Future of FinTech etkinliğinin merakla beklenen isimlerinden biriydi. Yakın dönemde girilen kripto alım satım işi ve alınan 363 milyon dolarlık yatırımın ardından, Fortune’dan Jen Wieczner’in ilk sorusu Tenev için beklenmedikti.

1971’den bu yana bankacılık ve broker hizmeti veren Charles Schwab CEO’sunun yakın zamanda verdiği bir röportajdan alıntı yapan Wieczner, “Hiçkimse bir hissenin alım satımını bedavaya yapamaz. Sizden komisyon almıyorlarsa, mutlaka başka bir yolla gelir elde ediyor olmalılar. Ayrıca eğer bir Apple hissesi alıyorsanız, işlem kalitesi ve güvenlik sizin için önemli olmayabilir. Ama bin hisse aldığınızda buna önem verirsiniz.” sözlerini sordu.

Dünyada çok az kişinin yüzbinlerce dolarlık hisse alım satımı yaptığını vurgulayan Robinhood CEO’su, “Bizim hedefimiz hiçbir zaman bu kitle olmadı. Robinhood’un birlikte anıldığı kitle her zaman ana akım tüketiciler oldu. Bu kitlenin yatırım gücünü iki ya da üç basamaklı işlemlerden ibaret. Bu seviyedeyken alınan 4.95’lik komisyon oldukça yüksek kalıyor.” şeklinde iş modelini savundu.

Future of FinTech 2018 etkinliğine ait tüm videolara CB Insights YouTube kanalından erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.