Alman FinTech ekosisteminde geçen ay öne çıkan gelişmelere beraber göz atalım…

Kasım ayında Berlin soğuk ve karlı günlere uyanmaya başlarken Berlin’deki Olimpiyat Stadı’nda oynanan Türkiye-Almanya dostluk maçını Türk millilerin 3-2 kazanması tüm göçmenlerin içini ısıtan bir gelişme oldu. Türkleri Almanya sokaklarına döken bu galibiyet ülkede coşkulu bir biçimde kutlandı.

Öte yandan, Olimpiyat Stadı’ndaki karşılaşma esnasında Türkiye’yi destekleyen bazı taraftarların Alman takımını ve marşını yuhalaması millilerin zaferini gölgede bırakan bir leke olarak tarihe izini bıraktı. Bu tarz sportmenliğe yakışmayan hareketlerin bir dostluk maçında, özellikle de Almanya’da doğup büyüyen taraftarlar tarafından sarf edilmesinin kamuoyunu haklı bir hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebiliriz. Özellikle göçmenlere dair tavırların sertleştiği ve aşırı sağ akımın güç kazandığı bu dönemde bu tarz negatif tutumların hem mikro hem makro etkileri olacağı unutulmamalı.

Kasım ayında Almanya’daki bütçe tartışmaları yoğunlaşırken bu konudaki en şaşırtıcı gelişme Anayasa Mahkemesi’nin COVID-19 için ayrılan bütçeden iklim finansman projelerine aktarılması planlanan 60 milyar avroluk bütçeyi anayasaya aykırı bulmasıydı. İklim finansman bütçesinde yaşanan bu beklenmedik azalmanın nasıl karşılanacağı mevcut tartışmalardan birisi. Diğer yandan bütçe kemer sıkma politikalarının Alman ekonomisini yavaşlatabileceği düşünülüyor.

Kasım ayındaki diğer gelişmeler ise şu şekilde:

 • Kenevir kullanımının belirli oranlarda serbest bırakılması ile ilgili yasa tasarısının beklenenin aksine bu sene yerine gelecek sene mecliste oylanmasına karar verildiyse de taslağın ilk taslağa göre kişisel kullanımı daha esnek kılması bekleniyor.
 • Berlin’de kiralar giderek artıyor. Emlak platformlarında yapılan aramalarda merkezde kira bedeli 1000 avrodan az olan 45 metrekare üzeri daire sayısının beşin altında olduğu tespit edildi.
 • Wiesbaden’deki Federal İstatistik Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre, Almanya’da üçüncü çeyrekte gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) fiyat, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 oranında küçüldü. N-tv, boerse.de, Berliner Zeitung gibi kaynaklarda yer alan bilgilere göre ekonomistler ve Alman hükümeti de Avrupa’nın en büyük ekonomisinin 2023’te bir bütün olarak küçülmeye devam etmesini ve 2024’te yeniden toparlanmasını bekliyor.
 • Yeni öğrenim yılında okula başlayan çocuk sayısında son yirmi yılın rekorunun kırıldığı kaydedildi. Federal İstatistik Dairesi’ne göre bu artışın sebebi doğum oranlarındaki artış ve Ukrayna’dan gelen göç.
 • Berlin’deki Alman Entegrasyon ve Göç Araştırmaları Merkezi (Dezim) tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre ırksal olarak etiketlenen insanlar daha az randevu alıyor ve şikayetlerinin dinlenme olasılığı daha düşük. Buna göre Türk ve Nijerya kökenli ada sahip olan hastaların randevu alma ve şikayetlerinin dinlenme olasılığı diğer hastalara göre %8 daha az.
 • Medyadaki haberlere göre Türkiye’den Almanya’ya iltica eden bireylerin sayısı azalan başvuru kabul ihtimaline rağmen günden güne artıyor.
 • ZDF’in haberine göre Almanya’da her dört gençten biri kendisini yalnız hissediyor.
 • Berlin’in 2036 yaz olimpiyatları için ev sahibi olmak istemesi (Berlin’de 1936’da gerçekleştirilen Nazi olimpiyatlarının 100. yılı sebebiyle) yoğun tartışmalara sebep oldu.
 • Fenerbahçe Voleybol Kulübü Almanya temsilcisi SC Potsdam’ı 3-0 yendi.
Görsel: Habertürk

Teknoloji ve Finans Ekosistemindeki Gelişmeler

Sosyal medyanın hayatımızın her alanına girdiği bu dönemde Alman regülatör de sosyal medyaya kayıtsız kalamadı. BaFin, kasım ayındaki ilanı ile Instagram’a geçiş yaptığını bildirdi. Regülatör Instagram kanalı üzerinden gençlere finans konularını daha iyi anlamaları konusunda destek vermeyi planlıyor.

Kasım ayında teknoloji ekosistemine dair, Almanya’yı etkileyen haberlerden en önemlisi şüphesiz ki yapay zekâ regülasyonu ile ilgili tartışmalara dair gelişmelerdi. Almanya’nın da içerisinde yer aldığı G7 ülkeleri teknoloji şirketleri için 11 maddelik bir yapay zekâ tüzüğü yayımladı.

Almanya girişim iflaslarında rekor sayılar: Handelsblatt’ın haberilerine göre Almanya’da sadece 2023’ün ekim ayında 2022’de raporlanan tüm iflas vakalarından daha fazla iflas kararı kaydedildi.

Kasım ayında hem Almanya hem Türkiye ekosistemlerini etkileyecek bir başka gelişme de Albaraka’nın Alman neobank projesi insha’nın operasyonlarını durduracağının ilan edilmesiydi. Insha’nın sene sonunda operasyonlarını durduracak olması sebebiyle mevcut müşterilerin mevduatlarını başka hesaplara aktarmaları bekleniyor.

Kasım ayında Avrupa kurumları arasında gerçekleştirilen bir anlaşma ile ödemelerde beklemelere son verilmesi ve ödeme işlem sürelerinin 10 saniyenin altına düşürülmesi amaçlanıyor.

Almanya’da geçen ay raporlanan diğer gelişmeler ise şu şekilde:

 • Tesla, elektrikli araba piyasasının alt grubundaki araçlara rakip olarak Almanya’da geliştirilecek 25.000 avroluk bir araba projesini ilan etti.
 • Alman Federal Meclisi’nden Joana Cotar bitcoinin yasal para birimi olmasını önererek Almanya’da çığır açacak bir mevzuat önerisinde bulundu.
 • N26, Berlin merkezli yatırım teknolojisi platformu Upvest ile iş birliğine giderek aplikasyon üzerinden trading hizmetleri vermeye başladı. Öte yandan Brezilya pazarından çıktığını duyuran N26 gelecek sene Avrupa pazarına odaklanmayı planlıyor.
 • N26’nın yıllık finansal raporunu ilan etmesi ile ekosistemde neobankanın gelecek sene kar etme olasılığı konuşulmaya başlandı. Rakamlara göre neobank 2022’de sadece finansal suçların engellenmesi amacıyla 80m avro harcamış. Analizlerde yönetimin 2023 gelirlerinde %30 artış beklediği ve geçen seneki kayıpların çoğunlukla artan yasal uyum masrafları kaynaklı olduğu kaydedildi.
 • Alman mobilite şirketi Tier mevcut Pazar koşullarında kar edebilmek için ekibin %22’sini işten çıkarma kararı aldığını ilan etti.
 • Potsbank 250 şubesini kapatma kararı aldı.
 • Alman abonelik yönetim plaftormu Billwerk+ rakibi plenigo’yu satın aldı.
 • Commerzbank’ın Microsoft Azure ile beraber ‘AI Banking Avatar’ projesi başlatarak müşterilere farklı bir bankacılık deneyimi sağlamak istediği piyasada geniş yankı bulurken bankanın teknik hizmet sağlayıcısından kaynaklanan sorunlar sebebiyle kasım ayında ATM hizmetlerindeki aksaklıkların bazı müşterileri mağdur etmesi medyada detaylı olarak incelendi. Ayrıca, kasım ayında yapılan basın açıklamasına göre Commerzbank gelecek sene itibariyle varlık yönetimi odaklı bir stratejiye geçiş yapmayı planlıyor.
 • ABD merkezli yatırımcı General Catalyst ve Almanya merkezli erken etap girişim fonu La Famiglia güçlerini birleştirdi.
 • Deutsche Bank ve Standard Chartered blokzincir üzerinden SWIFT alternatifi olabilecek bir model test ediyor.
 • Alman devlet kurumlarının mültecilere ödeme yapabilmesi için Publk isimli Fintech tarafından geliştirilen kart ‘The SocialCard’ VISA tarafından tanıtıldı.
 • Alman risk yatırım fonu equation, fundraising yazılımı Betterfront’u satın alarak ‘antik fundraising yöntemlerini değiştirme planları’nı ilan etti.
 • BaFin, Delivery Hero’ya 630.000 avro ceza verdi.
 • AB, dijital cüzdanda son aşamaya geldi. Yeni düzenlemeler kapsamında dijital cüzdan, kamu ve özel kuruluşlarda kapsamlı uygulamalara sahip olacak ve AB’nin kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesine yönelik 2030 hedeflerine ulaşmasını destekleyecek (Pareto).
 • Solaris’in BaFin ile arasındaki soğuk rüzgarlar devam ediyor. Handelsblatt’taki habere göre BaFin Solaris’in yasal uyum fonksiyon kapasitesinin şirketin büyümesine paralel şekilde gelişmemesi ve sermayesinin güçlendirilmesi sebebiyle Solaris’in müşteri mevduat kapasitesini düşürmesini istedi.
 • Kuveyt Türk iştiraki KT Bank AG AML regülasyonları kaynaklı 7.500 avro ceza aldı.
 • Almanya, 1milyar avroluk bir fon ile Avrupa’daki risk yatırım sermayelerine takviye yapmaya ve bu sayede Avrupa’daki teknoloji girişimlerinin gelişimine destek olmayı planlıyor.
 • Sifted’in haberine göre Almanya 2022’de de patent başvurularında ve alınan patent sayısında liderliği koruyor.
 • Alman Finansal Denetim Otoritesi BaFin, kripto menkul kıymetler sicili için bilgi formu yayınladı.

Finansman Turları

 • Paderborn merkezli robotik lojistik şirketi Unchained Robotics 5.5m avro fonlama aldı.
 • Yapay zekâ tabanlı seyahat platformu Layla 3m avro çekirdek yatırımı aldı.
 • Berlin merkezli girişim Raus 8.5m avro yatırım aldı.

Etkinlikler

Kasım ortasında GTAI ve Berlin Partner gibi önemli Almanya teknoloji ajansları Alman teknoloji ekosistemini Lizbon’daki teknoloji konferansı WebSummit’teki German Park’ta temsil etti. Etkinliğe Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck’in de katılması beklenirken Habeck’in son anda Portekiz’deki politik kriz sebebiyle katılımdan vazgeçmesi büyük hayal kırıklığı yarattı. WebSummit gözlemlerimize ayrıca link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sistem Global’in sponsorluğunda yürütülen Dr. Sertaç Doğanay ile Social Touch buluşmalarının ikincisi Kasım 22’de Berlin’de gerçekleşti. Etkinliğe Türk teknoloji ekosisteminden ve Berlin’deki Türk öğrenci topluluğu büyük ilgi gösterirken etkinlik Fintech İstanbul Almanya ve Londra temsilcilerini bir araya getirdi.

Elif Kocaoğlu Ulbrich, Dr. Umut Ekmekçi, Aylin Alkan, Dr. Sertaç Doğanay

Almanya’da Kasım ayında gerçekleşen diğer etkinlikler ise şu şekilde:

 • Alman Bankalar Birliği’nin (BDB) akademisi Frankfurt’ta outsourcing ve IT konularındaki açık konuların tartışılması amacıyla ‘Deneyim Değişimi’ isimli bir etkinlik organize etti
 • Payment and Banking tarafından organize edilen Triple Fintech Festival Kasım sonunda Berlin’de gerçekleşti. Deutsche Bank’tan Taner Akçok’un da konuşmacı olarak yer aldığı Üçlü Fintech Festivali’nde ödül alan finansal teknoloji şirketleri şu şekilde:
  • Yılın yeni fintech üyesi: Bunch
  • Yılın köklü fintech’i: Auxmoney
  • Yılın Blockchain fintech’i: Cashlink
  • Yılın Finfluencer’ı: Diana zur Löwen
  • Yılın Kadın Girişimcisi: Dr. Katrin Stark
  • Yılın Erkek Girişimcisi: Tamas Giorgadse, CEO ve Kurucu Ortak Raisin
  • Yılın Exit Anlaşması: Pair Finance
  • Yılın Yatırımcısı: Simon Schmincke, CREANDUM Genel Ortağı

Alman ekosistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve pazara hazırlanmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Her ay yeni bölümünü paylaştığım bu serinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:
Elif Kocaoğlu Ulbrich
Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ş. Elif Kocaoğlu Ulbrich, Galatasaray Üniversitesi’nden Özel Hukuk ve WHU – Otto Beisheim School of Management’tan İşletme Yüksek Lisans derecelerine sahiptir ve ilaveten Jean Monnet, Joachim Herz Stiftung bursiyeridir. İstanbul ve Ankara’da muhtelif uluslararası hukuk bürolarında altı seneden fazla avukat olarak çalıştıktan sonra, Denizbank A.Ş. ile başlayan bankacılık ve finans kariyerine 2013 itibariyle Hamburg ve daha sonra Berlin’deki FinTech startuplarında (FinLeap, Cringle, Lendico) iş geliştirme, proje yönetimi, FinTech regülasyon ve lobi faaliyetleri alanlarında uzmanlaşarak devam etmiştir. FINTECH Circle ve Wiley iş birliğiyle 2020’de yayımlanması planlanan The PAYTECH Book, The AI Book ve The LegalTech Book kitaplarında eş yazar olan Kocaoğlu Ulbrich, kurucusu olduğu Berlin merkezli Contextual Solutions aracılığıyla 2019'dan beri danışmanlık, eğitim ve yayım hizmetleri sunmaktadır.