Bu yılın Temmuz ayından itibaren haberler, blog yazıları, makaleler ve video röportajlarımız ile FinTech Istanbul’u Türkiye’nin en önemli ve güncel FinTech haber kaynaklarından birisi haline getirdik. İşte son altı ayın özeti.

Her şey bu yılın Haziran ayında FinTech Istanbul kurucu ortaklarından Prof. Dr. Selim Yazıcı ve Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ufak bir sohbet esnasında başladı. Şubat 2016’da kurulan FinTech Istanbul internet sitesi için güncel haberler ile özgün içerikler üretebilir miyiz sorusunu bana sordular ve ben de bu görevi üstlenerek Temmuz ayında ekip olarak çalışmaya başladık.

Altı ay o kadar hızlı geçti ki tarifi zor. Ancak dönüp geriye baktığımızda söz uçar, yazı kalır misali çok ciddi bir kütüphane ve FinTech ekosistemine yönelik tarihçe ortaya koyduğumuz gördük. İşte son altı ayın konu başlıklarına göre özeti;

FinTech Merkezi Savaşları

Bu yılın en önemli şok edici gelişmesi İngiltere’nin Brexit referandumundan olumlu sonuç çıkması oldu. Özellikle küresel FinTech başkenti kabul edilen Londra için bu ilgili tüm ekosistemlerde bir şok etkisi yarattı. Ancak Brexit sonrası Londra pek hız kesmedi.

Bu çok etkisi dünyadaki pek çok şehir için bir fırsat olarak görüldü. Moskova, Singapur, Berlin, Tel Aviv bu yarışa katılan şehirlerdi. Ancak içlerinde en şanslı olanı Singapur gibi görünüyor.

Elbette güzel İstanbul’u lig dışına atmak haksızlık olur, belki başkent değil ama önemli bir FinTech merkezi olması için bu tespit küresel bir FinTech lideri olan Oliver Bussmann’dan geldi. Küresel FinTech arenasına hakim, iyzico kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbugutu’da kaleme aldığı bir blog yazısı ile bu konuya dikkat çekti.

Elbette bu gelişmeler küresel FinTech merkezleri gibi bir federasyonun kurulmasını tetikledi.

FinTech Istanbul’da boş durmadı uluslararası iş birlikleri noktasında önemli adımlar attı.

FinTech Dünyasında Çin Etkisi

Hiç kimse inkar edemez 1,5 milyarı aşan nüfusu, son yıllarda teknoloji alanında yaptığı atılımlar ile Çin bu sene FinTech dünyasında adından en çok bahsettiren ülke oldu.

Çinli teknoloji devi Xiaomi mobil ödeme işine girebilir şeklindeki söylentiler birkaç ay içinde gerçeğe dönüştü. Hatta şirket daha da ileri giderek bu yılı bir internet bankası kurarak kapattı.

Mobil ödeme işine giren diğer bir diğer Çinli şirket Huawei ve bu alanda kendini geliştiren Alibaba oldu. Buna şaşırmamak lazım zira Çin mobil ödemelerde dünya lideri olarak karşımızda duruyor.

Çin’in elli büyük FinTech şirketi rakamları ile bizi büyülerken Çin hükümeti de bu alanda gayet bilinçli adımlar attı ve planlar yaptı.

Görünen o ki gelecek yıl Çin’in FinTech dünyasına etkisini görmeye devam edeceğiz.

İnternetten Sonraki En Büyük Devrim

Elbette Blockchain’den bahsediyoruz. Öncelikle; Blockchain nedir? Sorusunun cevabını çeşitli yazılarda araştırdık. Elbette blockchain’den bahsedip akıllı sözleşmeleri es geçmek olmaz. Bunlar üzerinde bol bol konuştuk.

Rus bankaları kendi konsorsiyumunu kurarken, R3’den kopuşlar bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Derken R3 yıl sonunda nispet yapar gibi geliştirdiği Corda isimli platformu Microsoft Azure üzerinde yayınladı.

Öylesine ilginç bir teknolojiden bahsediyoruz ki bu teknoloji finansal çözümlerin ötesine geçiyor. Örneğin markalı ürünlerin taklit edilmesini engellemek, ürün tedarik zincirinin takip edilmesi, emlak sektörü, telif haklarının korunması ve pek çok diğer sektörler.

Pek çok özel firma bu alanda çalışmalarını, çalışmaya niyetlerini açıklarken devletler çeşitli alanlarda bu teknolojiye odaklandıklarını açıkladılar. Pek çok firma çeşitli patentler alırken bazı iddialara göre bankalar bu patentleri stoklamaya başladılar.

Elbette blockchain teknolojisinden en çok faydalanan Bitcoin ve diğer kripto para birimleri “bitcoin” oldu.

Bitcoin ve bitcoin

Hiçbir regülasyona tabi olmayan, merkezi idari birimleri olmayan, sadece matematik formülleri ve dijital bitlerden oluşan bir kavram. Tüm yıl boyunca Bitcoin’in bankalar için bir tehdit değil fırsat olduğu ile başlayan ilk haberimizden itibaren Bitcoin ve kripto para birimlerinden bahsetmediğimiz bir hafta geçmedi.

Temmuz ayının en büyük haberi Bitcoin madencileri için her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma işleminin ikinci kez gerçekleşmesiydi. Daha sonra Bitcoin günahların para birimi olmaktan resmen kurtuldu. Yıl boyunca gündeme yansıyan iki önemli soru; Bitcoin kanun önünde geçerli midir? Yoksa değil midir? Şeklindeydi. Bu sorunun cevabı yeri geldi hayır oldu, yeri geldi evet oldu.

Derken Ağustos ayında yaşanan gizemli bir toplantı, ardından Bitfinex’in hacklenmesi ile Bitcoin değeri tabiri yerindeyse çakıldı. Ancak Eylül ayında tekrar toparlanmaya başladı.

Yıl boyunca hükümetlerin Bitcoin ile mücadelesine de şahit olduk. Bazıları ise desteklemeyi tercih etti. Bu esnada uzaya Bitcoin yollayarak şov yapma fırsatını kaçırmayanlar da oldu.

Derken Ekim ayından sonra Bitcoin’e hücum başladı. Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi, Venezüella ve Hindistan gibi ülkelerde yaşanan ekonomik gelişmeler ve bir takım diğer gelişmeler ışığında Bitcoin bu yıl tarihi rekora doğru hızla yükseldi.

Yıl içinde Bitcoin ve bitcoin ile alakalı bilgilendirici yazılarımız hatta TRT Radyo’da bir programımız oldu.

Elbette yıl içinde Bitcoin dışındaki kripto par birimleri yani diğer bitcoinleri de konuştuk. Ethereum, Zcash üzerinde durduğumuz konular oldu.

Günün sonunda unutmamız gereken Bitcoin ve bitcoin kavramlarının birer teknolojiyi temsil etmesi. 2017 bu teknoloji ve uygulamaları üzerinde daha çok konuştuğumuz yıllar olacak. Önemli olan; bu yıl zamanında satın almayıp değer kazanınca üzülmemiz değil, gelecek yıl bu teknolojiyi kullanıp dünyaya nasıl satacağımıza daha çok odaklanacak olmamız.

Satın almalar, Yatırımlar, Birleşmeler

Son altı aya geri dönüp bakınca yılın en büyük satın alması MasterCard’ın 920 milyon dolarlık işlemi gibi görünüyor ama aslında öyle değil. Burada sayamayacağımız kadar çok işlem oldu. Tüm bu işlemlerin özetlerine ve her ay neler olup bittiğine bakmak istiyorsanız doğru adres FinTech Ekosisteminin Aylık Karneleri. Bu sayfaya geri dönmeyi unutmayın ama 🙂

Türkiye’de Neler Oldu?

Türkiye’de koşulsuz şekilde ekosistemin büyümesine en büyük desteği Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verdi. Öncelikle FinTech Istanbul’un (FTI) ana destekçisi konumundaki BKM, FTI ile birlikte yıl içinde pek çok etkinlik düzenledi.

Bunların başına FinTech 101 eğitimleri yer aldı. Katılımcıların azami derecede memnun kaldığı bu eğitimleri Blockchain 360 eğitimi takip etti. Katılımcılar yine memnun kaldı.

Eğitimler dışında düzenlenen buluşma etkinliklerine Chris Skinner, David Birch, Oliver Bussmann gibi çok önemli küresel FinTech liderleri davet edildi ve katıldı.

Tüm bu süreç içinde BKM ve FTI Türkçe çevirileri ile önemli kitapları ülkemize kazandırdı. Elbette yayınlar sadece kitaplar ile sınırlı kalmadı.

FinTech ekosisteminde diğer kurumların çalışmalarını da görmezden gelemeyiz. StartersHub’ın düzenlediği buluşma, TEB tarafından düzenlenen Fintech Future Four ve Accenture tarafından düzenlenen Digital Hackathon, PayU tarafından düzenlenen FinTech Angels Meetup, Webrazzi Finansal Servisler 2016 ve burada yer vermediğimiz pek çok diğer etkinlik gerçekleşti.

Elbette Serkan Ünsal’ın kurduğu startups.watch tarafından hazırlanan Türkiye FinTech haritası ve veritabanı sürekli güncellenen iki veri kaynağı olmakla birlikte FinTechStartups.co küresel bir çalışma oldu.

Özeti Toparlayalım

Özet derken özetin özeti çıkartılacak hale gelmiş. Elbette son altı ay içinde yapılan üretilen içerikler ve paylaşılan haberler yukarıdakiler ile sınırlı değil.

Altı ay boyunca 587 haber, 12 özgün blog yazısı, 24 mail bülten, 5 tanesi yazılı ve 24 tanesi video olmak üzere röportajlar ve ekosistemin sağladığı çok değerli katkılar ile yılı kapatıyoruz. Hepsi şurada.

2017 küresel hedefimiz FinTech Istanbul’u küresel bir merkez, yerel hedefimiz ise Türkiye’nin en iyi FinTech içerik, eğitim ve değer üreten organizasyonu olarak büyütmeye devam etmek.

Elbette en büyük teşekkürü bizi tüm yıl boyunca takip eden değerli takipçilerimiz hak ediyor.

EKİP OLARAK HERKESE EN BÜYÜK TEŞEKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ.

31.12. 2016 – Ahmet Usta

Ahmet Usta lisans eğitimin İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği programında ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi MBA programında tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına çeşitli dergilerde yazarak başlayan Usta, kariyeri boyunca farklı kurumlarda Bilgi Teknolojileri yöneticisi olarak görev almış aynı zamanda farklı yayınlarda düzenli olarak yazarlığa devam etmiştir. Infomag, Bloomberg Business Türkiye gibi saygın dergilerde teknoloji editörlüğü yapan Usta, farklı ölçeklerde dijital ve basılı medya kanallarının kurulması ve yönetilmesi süreçlerine liderlik etmiştir. Usta, The Startup Owner’s Manual ve Identity is the New Money isimli kitapları Türkçe’ye çevirmiş, İngilizce Coopetition kavramını Türkçeye Rekaberlik karşılığı ile kazandırmıştır. Blockchain 101 kitabının eş yazarı olan Usta, FinTech İstanbul ve Blockchain Türkiye Platformlarının Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda profesyonel bir konuşmacı ve eğitmendir.